Αρχική Αθλητισμος Δύσκολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από τη Ριζούπολη

Δύσκολο πέρασμα του ΠΑΟΚ από τη Ριζούπολη

Από antwnio

Παρότι δυσκολεύτηκε αρκετά, ο ΠΑΟΚ έδειξε χαρακτήρα και πήρε το διπλό στη Ριζούπολη, επικρατώντας με 3-1 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 8η αγωνιστική της Super League.

Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ με γκολ του Σφιντέρσκι στο 15ο λεπτό, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα, όμως ισοφαρίστηκε με γκολ του Τσιλούλη στο 63΄.

Η λύση ήρθε από την άσπρη βούλα για τους “ασπρόμαυρους”, με τον Παπαπέτρου να δίνει πέναλτι με χρήση VAR (είδε ο ίδιος το ριπλέι) σε πάτημα του Λισγάρα στον Σφιντέρσκι. Ο Σβαμπ ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε δίνοντας προβάδισμα με 2-1 στον ΠΑΟΚ στο 78ο λεπτό.

Το τελικό 1-3 διαμορφώθηκε με δεύτερο πέναλτι στην τελευταία φάση του αγώνα, με τον Αουγκούστο να εκτελεί εύστοχα αυτή τη φορά στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων (90΄+7΄).

Έτσι, με το τρίποντο ο ΠΑΟΚ έφτασε τους 15 βαθμούς πετυχαίνοντας το “τρία στα τρία” με τον Γκαρσία στον πάγκο!

Με αυτή τη νίκη που σημειώθηκε με αρκετή δόση άγχους, ο Δικέφαλος πηγαίνει πλέον με ηρεμία στη διακοπή του πρωταθλήματος.

Παράλληλα, ο ΠΑΟΚ διεύρυνε το αήττητο σερί του στη Σούπερ Λίγκα (5-7-0) και παραμένει στο -1 από τον Ολυμπιακό έχοντας ένα ματς περισσότερο.

Πέμπτη διαδοχική ήττα για την «ελαφρά ταξιαρχία», που βρίσκεται στην προτελευταία θέση με μόλις 3 βαθμούς.

Συνθέσεις:

Απόλλων Σμύρνης: Βερούστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Γκουστάβο Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης (Φερνάντεζ 90+), Μπεντινέλι (Νταουτά 82′), Σλίβκα, Τσαμπούρης (Μουνιέ 79′), Τσιλούλης, Φατιόν (Κολ 82′).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Ελ Καντουρί 66′), Μουργκ (Μιχαηλίδης 86′), Σφιντέρσκι (Τσόλακ 83′).