Αρχική Αθλητισμος Formula 1 – GP Μπαχρέιν: Ο Φερστάπεν μεγάλος νικητής (βίντεο)

Formula 1 – GP Μπαχρέιν: Ο Φερστάπεν μεγάλος νικητής (βίντεο)

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε από την pole position και τερμάτισε πρώτος. Ποιοι τον ακολούθησαν.

Από antwnio

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής της Φόρμουλα Ένα, Μαξ Φερστάπεν, θριάμβευσε στο γκραν πρι του Μπαχρέιν, στην εκκίνηση της σεζόν, σημειώνοντας μάλιστα το «1-2» με τον ομόσταυλο του στη Red Bull, Σέρχιο Πέρεζ.

Ο Φερστάπεν κυριάρχησε από την pole position και τερμάτισε πρώτος, ενώ ο Πέρεζ πέρασε την καρό σημαία μετά από 11,9 δευτερόλεπτα. Ήταν η «παρθενική» νίκη του Ολλανδού πιλότου στο Μπαχρέιν, όπως και η πρώτη φορά που ο πρωταθλητής θριάμβευσε στον εναρκτήριο αγώνα της σεζόν.

Ο Σαρλς ΛεΚλέρ της Ferrari ακολουθούσε στην τρίτη θέση, όταν επιβράδυνε και εγκατέλειψε 17 γύρους πριν από το τέλος φωνάζοντας «όχι, όχι, όχι. Δεν έχω δύναμη» από την ενδοσυνεννόηση.

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο βετεράνος και δύο φορές παγκόσμιος πρωταθλητής Φερνάντο Αλόνσο να προσπεράσει και να εξασφαλίσει θέση στο βάθρο για την Aston Martin.